RobotWiper / Blog / Robot Koszący

robot-koszacy

Roboty koszące, RobotWiper, WiperPolska

Robot Koszący

Robot koszący - co to jest i kiedy warto z niego korzystać?

Roboty koszące to prawdziwe urządzenia z przyszłości. Dzięki nim jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych – koszenie trawników – odchodzi do lamusa. Profesjonalny robot pozwoli Ci odpoczywać, kiedy on będzie zajmował się Twoim ogródkiem.

Czym jest robot koszący?

Jest to urządzenie, które może bez udziału człowieka skosić trawnik. Jest to rodzaj kosiarki samojezdnej i autonomicznej. Dopasowuje się on do rodzaju terenu i w zależności od niego dostosowuje swoją pracę. Taki robot ścina trawę na określonej wysokości oraz w granicach ustalonych przez człowieka. Robot koszący na pierwszy rzut oka przypomina słynne autonomiczne odkurzacze. Zasady jego działania także są zbliżone do tych, które znamy już dobrze z odkurzaczy.
Robotem można sterować spoza domu, więc może on kosić trawę, nawet gdy jesteś w pracy lub na wakacjach. Maszyna pracuje zgodnie z ustalonym planem, a gdy poziom jej naładowania spadnie – sama skieruje się do stacji dokującej. Gdy się naładuje, będzie mogła kontynuować pracę.

Roboty koszące tną trawę dość nisko, choć wysokość tę można także ustalić indywidualnie. Z założenia obcięte źdźbła mają zostać na trawniku. Dość szybko się one rozłożą i będą stanowiły naturalny nawóz dla roślin. By było to możliwe warto zaplanować dość częste koszenie… a skoro nie musisz biegać za kosiarką, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podcinać trawę nawet kilka razy w miesiącu.

robot-koszący
robot-koszący

Jakie są wielkości ogrodów dla robotów koszących?

Nie ma jednej odpowiedniej wielkości ogrodu dla robota, ale jest ona uzależniona od konkretnego modelu. Są roboty przeznaczone do działek, których powierzchnia nie przekracza 700 m2 oraz takie, które poradzą sobie nawet z wielkimi obszarami, których wielkość dochodzi do 20 000 m2. Śmiało można, więc powiedzieć, że roboty koszące sprawdzą się przy każdej wielkości działki.

Co z robotem podczas deszczu?

Koszenie trawy podczas opadów deszczu jest niewskazane. To oczywiste – może ono uszkodzić same rośliny i mogłoby negatywnie wpłynąć na samego robota. W końcu jest on urządzeniem elektrycznym. Projektanci robotów koszących przewidzieli ten problem i właśnie z tego powodu roboty koszące są wyposażone w specjalne czujniki deszczu. Gdy opady zostaną zarejestrowane, robot skieruje się do stacji dokującej, w której przeczeka deszcz. Dzięki temu użytkownik nie musi sam pamiętać o tym, by przerwać koszenie i schować kosiarkę. Wszystkim zajmie się sam robot.

Czy trzeba korzystać z serwisów robotów koszących?

Nie ma obowiązku korzystania z serwisów robotów, ale by cieszyć się przez długi czas sprawną maszyną, warto regularnie o nią dbać. To szczególnie ważne w przypadku profesjonalnych robotów koszących, od których wiele się wymaga. Regularne sprawdzanie stanu urządzenia oraz przegląd posezonowy lub przedsezonowy są konieczne do tego, by upewnić się, że robot jest w pełni sprawny. Niektórzy producenci wymagają też, by robot koszący był serwisowany po to, by był objęty gwarancją. Trzeba też pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – serwisowanie robota koszącego stanowi niewielki odsetek ceny nowego profesjonalnego urządzenia. Właśnie dlatego lepiej jest na bieżąco pielęgnować swoją maszynę, niż ją zaniedbać i doprowadzić do sytuacji, w której serwisowanie nie będzie już miało żadnego sensu i nie będzie opłacalne. Jeśli chcesz długo cieszyć się swoim robotem – serwisuj go.

robot-koszący

Szybki kontakt

Zaczynajmy