Jak przygotować trawnik pod kosiarkę automatyczną?

Jak przygotować trawnik pod kosiarkę automatyczną?

Koszenie trawy za pomocą kosiarki automatycznej wiąże się z samymi zaletami. Nie trzeba samodzielnie jej prowadzić, podłączać do ładowania czy chronić przed deszczem. Wszystkie te czynności kosiarka wykona automatycznie oczywiście wraz z koszeniem trawy o wybranej porze. A czy trawnik wymaga specjalnego przygotowania?

Rola przewodów granicznych i działanie czujników

Kosiarki automatyczne samodzielnie koszą i mulczują trawę. Są jednak pozbawione kosza, więc nie zbierają tego, co skoszą. Drobne ścinki rozrzucane są po trawniku, co skutkuje brakiem odpadów  i jednocześnie nawożeniem podłoża. Obszar koszenia wyznacza się za pomocą przewodów granicznych. Przed pierwszym uruchomieniem rozkłada się przewody dookoła terenu w taki sposób, by początek i koniec znajdowały się w stacji ładującej. Kosiarki automatyczne wyposażone są w różnego rodzaju czujniki. W przewodzie płynie prąd o natężeniu niegroźnym dla ludzi lub zwierząt. Jeśli kosiarka najedzie przewód graniczny, wycofuje się i zmienia kierunek trasy. Rozłożenie przewodów należy wykonywać według instrukcji zalecanej przez producenta. Tylko w ten sposób robot precyzyjnie przytnie całą trawę na obrzeżach bez uszkadzania innych roślin. Z obszaru koszenia należy odciąć wszelkie wrażliwe lub niebezpieczne dla sprzętu miejsca:

 • oczka wodne,
 • baseny,
 • rabaty z kwiatami,
 • klomby,
 • place zabaw,
 • grządki warzywne.

Pamiętaj też o elementach niskich jak studzienka kanalizacyjna czy lampki ogrodowe. Jeśli ich nie zabezpieczysz i robot nie potraktuje ich jak wysokich przeszkód nie do przebycia, może dojść do uszkodzenia tych przedmiotów lub zniszczenia noży. Pomimo zabezpieczeń kosiarka może zakopać się w grząskim podłożu rabatki lub klombu. Aby temu zapobiec, można obłożyć je kostką brukową wyrównaną z poziomem trawnika.

Problemy, z którymi mierzą się kosiarki automatyczne

Kosiarki automatyczne najlepiej sprawdzają się na prostych, nieskomplikowanych trawnikach. Trudności sprawiają wąskie przesmyki, w których robot nie daje rady przejechać. W takiej sytuacji można wyłożyć tę część kostką, kamieniami lub płytami albo wybrać tradycyjną formę ścinania trawy. Jeśli to możliwe, przesmyk można powiększyć poprzez przycięcie klombu lub przysunięcie któregoś z elementów małej architektury w taki sposób, by kosiarka mogła swobodnie przejechać. Optymalną szerokością jest półtora metra między większymi obszarami zieleni. Problematyczne mogą okazać się także zbyt duże nierówności terenu. Jeśli posiadasz trawnik ze zboczem, to przy zakupie kosiarki automatycznej upewnij się, że nowy sprzęt będzie się na nim swobodnie poruszał. Kosiarka nie jest w stanie ominąć wielu mniejszych obiektów. Dlatego przed porą, w której robot ma przystąpić do pracy, należy z trawnika pozbierać:

 • zabawki,
 • buty,
 • węże ogrodowe,
 • miska i kości psa,
 • kamienie,
 • inne przedmioty o niewielkich rozmiarach.

Przewody, którymi zaznacza się granice trasy kosiarki, rozkłada się bezpośrednio na powierzchni trawnika. Będą one widoczne przez około dwa do trzech tygodni, ponieważ z czasem ukryją się w trawie. Można je zakopać na głębokość około 5-10 cm pod ziemią, jednak na gotowym trawniku jest to dość czasochłonne. Szybciej będzie zlecić wykonanie planu autoryzowanemu dealerowi, który wykona odpowiednio przygotowany projekt podziemnej instalacji i ustali najlepsze miejsce dla stacji dokującej.