Jak działają roboty koszące?

Jak działają roboty koszące?

Roboty koszące to urządzenia, które koszą trawnik samodzielnie i automatycznie. Nie wymagają obecności użytkownika, pracują w określonych przedziałach czasu oraz przemiennych cyklach koszenia i ładowania akumulatorów.

Automatyczne kosiarki unikają obszarów, które zostały wcześniej skoszone, i szukają stacji ładującej, kiedy poziom baterii zbliża się ku dolnej granicy. To nowoczesny sposób na utrzymanie przydomowego ogrodu w nienagannym stanie i bez konieczności podejmowania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Roboty koszące – co powinieneś wiedzieć?

  • Obszar koszenia

Aby robot pracował poprawnie i obsługiwał określony obszar, niezbędne jest wyznaczenie jego granic przy pomocy przewodu elektrycznego obwodowego, w którym płynie prąd o niskim napięciu. Wbudowane czujniki wykrywają przewód i robot automatycznie zmienia kierunek jazdy. W praktyce oznacza to, że roboty koszące pracują wewnątrz pętli uformowanej z przewodu. W obrębie tej pętli znajduje się stacja bazowa, do której urządzenie kieruje się w celu ponownego naładowania.

  • Przeszkody

W przypadku większych obiektów, takich jak drzewa czy zabudowa ogrodowa, automatyczna kosiarka po prostu się odbija. Jeżeli odbicie mechaniczne nie jest możliwe, użytkownik wyznacza wyspy, które mają znaleźć się poza obszarem pracy robota.

  • Strefy koszenia

W zależności od wielkości, ukształtowania i aranżacji ogrodu wyznacza się od 1 do 8 stref koszenia. Jeżeli ogród nie jest zagospodarowany, a jego główną ozdobą jest trawnik, strefy mogą być wyznaczone w oparciu o drogę wjazdową.

  • Warunki atmosferyczne

Robot koszący wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą pracować w każdych warunkach, niemniej w przypadku pojawienia się opadów większość modeli kończy pracę i wraca do bazy. Jest to spowodowane zmniejszoną efektywnością koszenia w trakcie deszczu – mokra trawa staje się cięższa, przez co koszenie sprawia więcej trudności. Sam robot nie jest jednak narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.